Stan baterii w laptopie – linux

Podziel się z innymi!

  Zaniepokoił mnie wskaźnik stanu naładowania baterii. Kilka godzin pracy na laptopie z podpiętym zasilaczem a 48% jak było tak było i nic nie chciało się ruszyć.

  Polecenie:

  cat /proc/acpi/battery/BAT1/info

  Dało wynik:

  present:         yes
  design capacity:     39960 mWh
  last full capacity:   46320 mWh
  battery technology:   rechargeable
  design voltage:     11100 mV
  design capacity warning: 420 mWh
  design capacity low:   156 mWh
  cycle count:       0
  capacity granularity 1: 264 mWh
  capacity granularity 2: 3780 mWh
  model number:      PABAS024
  serial number:      3658Q
  battery type:      LION
  OEM info:        LG
  

  Czy to jest w ogóle możliwe aby projektowana pojemność baterii (design capacity) była mniejsza od ostatnio odnotowanej pełnej pojemności (last full capacity)? Mój laptop ma zaledwie dwa miesiące licząc od daty zakupu. Czy wartość pojemności projektowanej jest specjalnie zaniżana przez producentów, abym w przypadku sprawdzenia parametrów baterii – dajmy na to po roku użytkowania – czuł się bardziej komfortowo z powodu teoretycznie mniejszego zużycia baterii? A może te parametry są po prostu źle odczytywane?

  Tak czy inaczej nie zmienia to faktu, że pomimo podłączonego zasilacza moja bateria zwyczajnie się nie ładowała. Pod Windowsem dostałem przynajmniej czytelny komunikat, natomiast widżet w KDE zwyczajnie mnie okłamywał. Jak już jesteśmy przy KDE to przy okazji zakupu nowego laptopa zdecydowałem się powrócić do KDE po zawodzie jaki mi sprawiło Unity. Znajomy zapewniał mnie, że Plasma została już dopracowana – NIE ZOSTAŁA.

  Wracając jednak do baterii. Wykonałem kilkakrotnie polecenie:

  cat /proc/acpi/battery/BAT1/state

  Dało wynik:

  present:         yes
  capacity state:     ok
  charging state:     charged
  present rate:      0 mW
  remaining capacity:   22230 mWh
  present voltage:     10924 mV
  

  Wartość remaining capacity nie ulegała zmianie. Postanowiłem rozładować całkowicie baterię, a później spróbować ją naładować od zera. Czekając na rozładowanie baterii znalazłem i trochę zmodyfikowałem skrypcik w bash-u pokazujący stan baterii – (może się komuś przyda).

  #!/bin/sh
   
  CUR=`cat /proc/acpi/battery/BAT*/state | grep remaining | awk {'print $3'}`
  STATE=`cat /proc/acpi/battery/BAT*/state | grep charging | awk {'print $3'}` 
  MAX=`cat /proc/acpi/battery/BAT*/info | grep full | awk {'print $4'}`
  DESIGN=`cat /proc/acpi/battery/BAT*/info | grep 'design capacity:' | awk {'print $3'}`
  PRC=0
   
  REAL_CAP=$(($MAX*100/$DESIGN))
  PRC=$(($CUR*100/$MAX))
  if [ $PRC -gt 100 ]; then
    PRC=100
  fi 
   
  echo 'State : '$STATE
  echo 'Design Battery Capacity : '$DESIGN' (100%)'
  echo 'Real Battery Capacity : '$MAX' ('$REAL_CAP'%)'
  echo 'Current Battery capacity : '$CUR' ('$PRC'%)'

  Po całkowitym rozładowaniu, przy wyłączonym komputerze podłączyłem zasilacz. Dioda zaczęła pokazywać, że bateria się ładuje. I rzeczywiście bateria naładowała mi się całkowicie. Nie jestem sprzętowcem i nie czytam fachowej prasy dlatego nie wiem czy to prawidłowe działanie – jakieś zabezpieczenie przed przedwczesnym zużyciem baterii czy też objaw uszkodzenia sprzętu? W innych laptopach, z którymi się spotkałem mogłem w każdej chwili doładować baterię.

  Podziel się z innymi!

   1 Comment

   1. Piotr

    Zwroc uwage na typ akumulatora – LION – Litowo Jonowy – ten typ ma tzw. „efekt pamieciowy” – nowsze – Litowo Polimerowe sa juz pozbawione tej wady.
    Tak czy inaczej, rodzaju celi w aku jest nieco – LiOn to moim zdaniem jedna z najgorszych – charakterystyka rozladowania niby „przydatna”, niestety wspomniana wada jest bardzo dotkliwa dla uzytkownikow urzadzen pol-stacjonarnych – wlasnie laptopow – przy komorce, naladujesz i lezy – dopiero jak masz monit o niskim stanie – doladowujesz – a z laptopem ? co chwila na zasilacz – co wlasnie powoduje efekt pamieciowy (w skrocie – jesli masz 50% naladowana i zaczniesz ladowac – „stracisz” ta pojemnosc – to tak ogolnie rzecz biorac bo to bardziej skomplikowane) – potem tylko reformatowanie baterii przywraca pelna pojemnosc.
    (wskazniki pojemnosci przy LiOn czesto szwankuja bo owa pojemnosc jest w nich dosc hmm dynamiczna – mozesz ja tez przeladowac – jesli obwody ladowania na plycie laptopa sa kiepsko zaprojektowane – a tak czesto bywa – ciecie kosztow …)

    Pozdrawiam
    Piotr

   Dodaj komentarz

   Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *